PROMOCJA ZDROWIA 2023/2024

Profilaktyka zakażeń HIV/AIDS osiem uczennic z klasy VIII b wzięło udział w konkursie ,,Młodzi wobec HIV/AIDS”. Pięć z tych prac zakwalifikowało się do etapu powiatowego.
Uczennica Amelia Mastalerz została laureatką konkursu, zajęła II miejsce. 28 listopada rozpoczęła się realizacja programu profilaktycznego, ,Profilaktyka zakażeń HIV/AIDS” w kl. VIII a i VIII b. Uczennice, których prace zakwalifikowały się do etapu powiatowego: Amelia Mastalerz, Olga Krasoń, Wiktoria Wujek, Julia Błaszczyk, Magdalena Motylska.
Szkolnym koordynatorem programu jest nauczycielka biologii Gabriela Perek.

Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w Szkole Podstawowej w woli Krzysztoporskiej.

  Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest na całym świecie każdego roku, w dniu 10 października. Celem święta jest zwiększenie świadomości na temat problemów zdrowia psychicznego, a także promowanie dobrych praktyk służących dbaniu o zdrowie psychiczne.

Od dłuższego czasu obserwuje się spadek kondycji psychicznej zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
Dzień Zdrowia Psychicznego jest zatem bardzo dobrym momentem, aby na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad tym, jak jest oraz co możemy zrobić, aby było lepiej. Jak się okazuje profilaktyka kryjąca się pod postacią prostych, codziennych nawyków skutecznie chroni przed problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym. Oto kilka propozycji:
• Uśmiech każdego dnia – najlepszy sposób na poprawę nastroju. Podczas uśmiechu produkowane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, dzięki czemu czujemy się lepiej. Uśmiech pomaga także w relacjach międzyludzkich.
Dbanie o umysł – o umysł powinno się dbać, np. poprzez odpoczynek, czytanie, medytację oraz inne aktywności, które sprawiają nam radość.
Unikanie porównywania się z innymi – każdy jest inny i tym samym wyjątkowy. Nie ma sensu porównywać się
z innymi, gdyż może to negatywnie wpływać na naszą samoocenę. Ważne, aby doceniać siebie, ponieważ każdy z nas ma zarówno mocne, jak i słabe strony.
Pomaganie potrzebującym – pomaganie innym daje radość, satysfakcję i poczucie sensu. Pomagając innym, pomagamy także sobie, dlatego warto zaangażować się we wszelkie działania wolontaryjne.
Dbanie o relacje – człowiek nie jest samotną wyspą i potrzebuje w swoim życiu ludzi. Dzięki temu mamy poczucie, że nie jesteśmy sami. Warto uświadomić sobie, że mamy wokół siebie ludzi, którzy nas kochają i na których zawsze możemy liczyć.
Wdzięczność i docenianie każdego dnia – każdy dzień jest darem. Niestety często, przeciążeni nadmiarem obowiązków, zapominamy o tym. Warto każdego dnia doceniać to, co się ma i nawet w trudnych momentach szukać czegoś dobrego.
Rozwijanie pasji i zainteresowań – każdy ma coś swojego, czego wykonywanie sprawia radość. Warto znaleźć swoją pasję i poświęcać czas na jej rozwijanie, gdyż ma to bardzo pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.
Wysypianie się – sen to zdrowie i bardzo skuteczna forma regeneracji organizmu. Warto przed snem unikać korzystania z ekranów (telefonu, tableta, telewizora), a zastąpić je dobrą książką czy ćwiczeniami relaksacyjnymi.