PROMOCJA ZDROWIA 2023/2024

7 kwietniaŚwiatowy Dzień Zdrowia

W tym roku święto to jest obchodzone pod hasłem ,,Moje zdrowie, moje prawo”. Na całym świecie prawo milionów ludzi do zdrowia jest coraz bardziej zagrożone. Konflikty i wojny niszczą życie, powodując śmierć, głód i cierpienie psychiczne. Spalanie paliw kopalnych jednocześnie napędza kryzys klimatyczny i odbiera nam prawo do oddychania czystym powietrzem .

Tegoroczny temat został wybrany , aby bronić prawa wszystkich i wszędzie do dostępu do usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także dostępu do wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, godnych warunków pracy oraz wolności od dyskryminacji.

Obchody Dnia Zdrowia w naszej szkole:

  1. Gazetka tematyczna na szkolnym korytarzu.
  2. Apel zorganizowany przez uczniów klasy V a , pod kierunkiem wychowawczyni Gabrieli Perek. Zaprezentowane wiersze, scenki, informacje dotyczyły zdrowia fizycznego i psychicznego.

Uczennice z klasy VIII b ( Madzia, Nina i Ada ) przygotowały pokaz akrobatyczno- taneczny.

Utalentowane muzycznie dziewczynki : Pola, Hania i Marysia (przygotowane przez nauczyciela muzyki Emila Pasztę ) urozmaiciły apel wesołymi piosenkami o zdrowiu.

  1. Wystawa zdrowej żywności – wykonana przez uczniów klasy Va.
  2. IX Szkolna Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu dla uczniów klas VII, VIII – 18.04.2024 (organizator Gabriela Perek).
  3. Zajęcia sportowe ruchowe, rozgrywki między klasami, próby sprawnościowe – organizatorzy- nauczyciele wychowania fizycznego

Uczniowie naszej szkoły wiedzą, że dzięki aktywności fizycznej wzmacniają swoje zdrowie, odporność i siłę. Bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach ruchowych organizowanych na terenie szkoły. Wielką popularnością cieszą się rozgrywki miedzy- klasowe, w których uczniowie prezentują swoje umiejętności, ale przede wszystkim chęć wspólnej zabawy w duchu sportowym.

Zdrowe dziecko, uczestniczące w zajęciach sportowych, to dziecko znacznie lepiej się uczące, znacznie lepiej przyswajające wiedzę i pewne siebie.

Obchody Światowego Dnia Zdrowia to w naszej szkole czas, kiedy dzieci i młodzież przystępują do badania i oceniania swojej kondycji fizycznej w ramach programu ,,Sportowe talenty”. Dzięki przeprowadzonym próbom sprawnościowym i pomiarom, uczniowie przeanalizują swój poziom sprawności, co pozwoli im świadomie kształtować w sobie postawy troski o zdrowie, tężyznę fizyczną, wydolność i urodę własnego ciała, a także wspierać dążenia do realizacji sportowych marzeń.

Dbałość o zdrowie to także wiedza i nawyki zdrowego odżywiania. Wspólnie przygotowywane posiłki podczas zajęć pozwalają młodzieży wymieniać się doświadczeniami kulinarnymi i wdrażać ,,10 zasad zdrowego stylu życia zgodnie z realizowanym programem ,,Trzymaj formę”.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ulepszania opieki medycznej nad chorymi psychicznie i na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych. Coroczne obchody święta odbywają się pod danym hasłem.

Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka

To hasło Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego na 2023 r., który obchodzimy

10 października 2023 r.(wtorek).

Zdrowie psychiczne

„Pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka”

Tak zdrowie psychiczne definiuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Warto zwrócić uwagę, ze zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorszy samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych.

W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia w naszej szkole odbędzie się wiele zajęć edukacyjno – profilaktycznych na temat zdrowia psychicznego, higieny umysłu,  sposobów radzenia sobie z emocjami oraz ze stresem. Postaramy się również zaprezentować porady

jak zadbać o swoją kondycję psychiczną? Uczniowie klas starszych uświetnią obchody święta plakatami tematycznymi.

Profilaktyka zakażeń HIV/AIDS osiem uczennic z klasy VIII b wzięło udział w konkursie ,,Młodzi wobec HIV/AIDS”. Pięć z tych prac zakwalifikowało się do etapu powiatowego.
Uczennica Amelia Mastalerz została laureatką konkursu, zajęła II miejsce. 28 listopada rozpoczęła się realizacja programu profilaktycznego, ,Profilaktyka zakażeń HIV/AIDS” w kl. VIII a i VIII b. Uczennice, których prace zakwalifikowały się do etapu powiatowego: Amelia Mastalerz, Olga Krasoń, Wiktoria Wujek, Julia Błaszczyk, Magdalena Motylska.
Szkolnym koordynatorem programu jest nauczycielka biologii Gabriela Perek.

Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w Szkole Podstawowej w woli Krzysztoporskiej.

  Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest na całym świecie każdego roku, w dniu 10 października. Celem święta jest zwiększenie świadomości na temat problemów zdrowia psychicznego, a także promowanie dobrych praktyk służących dbaniu o zdrowie psychiczne.

Od dłuższego czasu obserwuje się spadek kondycji psychicznej zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
Dzień Zdrowia Psychicznego jest zatem bardzo dobrym momentem, aby na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad tym, jak jest oraz co możemy zrobić, aby było lepiej. Jak się okazuje profilaktyka kryjąca się pod postacią prostych, codziennych nawyków skutecznie chroni przed problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym. Oto kilka propozycji:
• Uśmiech każdego dnia – najlepszy sposób na poprawę nastroju. Podczas uśmiechu produkowane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, dzięki czemu czujemy się lepiej. Uśmiech pomaga także w relacjach międzyludzkich.
Dbanie o umysł – o umysł powinno się dbać, np. poprzez odpoczynek, czytanie, medytację oraz inne aktywności, które sprawiają nam radość.
Unikanie porównywania się z innymi – każdy jest inny i tym samym wyjątkowy. Nie ma sensu porównywać się
z innymi, gdyż może to negatywnie wpływać na naszą samoocenę. Ważne, aby doceniać siebie, ponieważ każdy z nas ma zarówno mocne, jak i słabe strony.
Pomaganie potrzebującym – pomaganie innym daje radość, satysfakcję i poczucie sensu. Pomagając innym, pomagamy także sobie, dlatego warto zaangażować się we wszelkie działania wolontaryjne.
Dbanie o relacje – człowiek nie jest samotną wyspą i potrzebuje w swoim życiu ludzi. Dzięki temu mamy poczucie, że nie jesteśmy sami. Warto uświadomić sobie, że mamy wokół siebie ludzi, którzy nas kochają i na których zawsze możemy liczyć.
Wdzięczność i docenianie każdego dnia – każdy dzień jest darem. Niestety często, przeciążeni nadmiarem obowiązków, zapominamy o tym. Warto każdego dnia doceniać to, co się ma i nawet w trudnych momentach szukać czegoś dobrego.
Rozwijanie pasji i zainteresowań – każdy ma coś swojego, czego wykonywanie sprawia radość. Warto znaleźć swoją pasję i poświęcać czas na jej rozwijanie, gdyż ma to bardzo pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.
Wysypianie się – sen to zdrowie i bardzo skuteczna forma regeneracji organizmu. Warto przed snem unikać korzystania z ekranów (telefonu, tableta, telewizora), a zastąpić je dobrą książką czy ćwiczeniami relaksacyjnymi.